۱۳۸۸ اسفند ۲۶, چهارشنبه

گفتگو با بازیگر ایرانی‌ که تغییر جنسیت داده است.

 در فیلم​هایی چون «سربازهای جمعه»، «تیغ ​زن»، «تسویه حساب» و «استشهادی برای خدا» با چهره​ ای زنانه و در «آناهیتا» با چهره ​ای مردانه بازی کرده است.

سامان ارسطو، بازیگر سینما و تئاتر، در گفت​​گو با ویژه​ نامه نوروزی هفته ​نامه چلچراغ، رویای خود را یافتن هویت و عمل جراحی دانست که باید تا 17 فرودین ماه 1389 انجام دهد.
سامان ارسطو که تا یکسال قبل با نام فرزانه ارسطو شناخته می​شد، بعد از عمل جراحی جسارت​ آمیزی که امسال انجام داد، رویای 42 ساله خود را تحقق بخشید و با تغییر جنسیت،​ به جسمی دست یافت که به گفته خود سال​ها مجبور به انکار آن بود.
ارسطو در بخشی از این گفت​​گو درباره تغییر روحیه​ اش بعد از این عمل جراحی، اظهار داشت:​

 حالا کاملاً خوبم. آن وقت​ها توی چشم​هایم فقط و فقط ترس و افسردگی بود. یک پنهان کردن خودم بود. همه​ اش در حال توجیه کردن خودم بودم که ببین من این نیستم که تو می​بینی...»
او در ادامه سخنانش اظهار کرد که از بچگی متوجه شده که بدنش متعلق به خودش نیست و گفت:​

«یادم می​آید پنج سالم بود. خواهرم مدام برای دخترانش و من لباس سفارش می​داد و من اصرار داشتم برایم شلوارک بخرد. یک روز یک پیراهن چین​دار صورتی برایم خرید و تنم کرد. حالم خیلی بد بود و مدام می​گفتم اگر این لباس را درنیاوری پاره​ اش می​کنم. کسی حرفم را گوش نکرد و من در آخر لباس را توی تنم پاره کردم...»
ارسطو یکبار در 24 سالگی به اصرار خانواده ازدواج کرد و بعد از یک روز زندگی با شوهر، از او جدا شد. او در این مقطع به قطعیت رسید که جنسیت او باید تغییر کند و با روانشناس و روانپزشکان نیز گفت​و​گوهایی داشته اما او جسارت عمل جراحی و تغییر جنسیت را سال​ها بعد یافته.
سامان ارسطو اظهار کرد: «من از تنهایی می​ترسیدم. هنوز هم رگه​ هایی از ترس از تنهایی در من وجود دارد. من آدم نترسی هستم، آن​قدر نترس هستم، که الان نشسته​ ام روبرویت و با تو حرف می​زنم. ولی آدم​ها این ترس نهفته ذاتی را دارند. من از تنهایی می​ترسم.»
او در مورد هزینه عمل جراحی و عملی که باید انجام دهد، گفت:

 عمل جراحی مکملی را باید انجام می​دادم که به خاطر مشکلات مالی نتوانستم. حالا هم دکتر کهن​ زاده که جراح من هستند گفتند اگر تا اردیبهشت ماه 89 این عمل را انجام ندهم،​ او دیگر مرا عمل نمی​کند. چون سنم بالا رفته و ریسک کار بالاست... برای عمل به وسایلی نیاز دارم که هزینه آن حدود 12 میلیون می​شود. عمل​های قبلی هم خیلی هزینه داشت که با لطف مهتاب کرامتی هزینه​ هایم پایین آمد.»
سامان ارسطو که بعد از عمل با همسر خود هدی،​زندگی می​کند. باید عمل دوم را انجام دهد تا شناسنامه دریافت کند. او گفت:​

«آرزو دارم شناسنامه داشته باشم، جراحی کنم. بتوانم زندگی​ ام را به خودم و همسرم اثبات کنم. دعا کنید پول عمل جراحی​ام جور شود. دعا کنید...

۲ نظر:

  1. بنده خدا..عجب سالهای زندگیش تباه شده.البته خیلی‌ هم نشده ها؟!!بازیگره به هرحال.کار و بارش رو داره.ولی‌ بده که آدم هویتش رو بعد از این همه سال با التماس بگیره.

    پاسخحذف
  2. طالب شدم برم فیلمها رو بگردم.ببینم کی‌ بده.
    میگم نمیشه ۱۲ تا از این مایه دارا مثل گلزار و حیایی و شریفی نیا و و.. نفری ۱میلیون بزارن رو هم کار این بنده خدا راه بیفته؟

    پاسخحذف